doktorofisi logo

08-04-2021

Bir Psikologdan ya da Psikiyatristten yardım almanın zamanı geldi mi?

 

Biraz yardım almanın zamanı geldi mi?

Hayat nadiren zorluklardan yoksundur. Bununla birlikte, bazı şeyler o kadar zorlayıcı olabilir ki, devam etmek imkansız görünür.

Sevilen birinin ölümü ya da endişe duyguları, hayatın önünüze çıkardığı her sorun için yardımın mevcut olduğunu bilmeniz önemlidir.

İnsanların psikologlarla görüşmesinin yaygın nedenleri hakkında bilgi edinin. Sizce de biraz yardım almanın zamanı geldi mi?

 

Yakınların Vefatı

Ölüm, hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır, ancak bu, başa çıkmayı daha kolay hale getirmez. İster ebeveyn ister evcil hayvan olsun, herkes sevdiği birinin kaybıyla farklı şekilde ilgilenir.

Açıkça veya özel olarak yas tutmak, her ikisi de yaygındır. Ancak kaybın gerçeklerinden kaçınmak daha uzun süren sorunlara yol açabilir.

Bir psikolog, size yakın birinin ölümüyle başa çıkmanın uygun yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

 

Stres ve kaygı

Hayatın belirli yönleri streslidir ve iş görüşmesinden ilişki sorunlarına kadar birçok durum endişeli hissetmenize neden olabilir.

Stres ve anksiyete, iltihaplanmaya bırakılırsa, sosyal izolasyona, depresyona ve bir dizi başka soruna yol açabilir.

Bir psikolog, sorunlarınızın kaynağını veya nedenini ve bunların üstesinden gelmenin uygun yollarını bularak stres ve kaygıyı yönetmenize yardımcı olabilir.

 

Depresyon

Çaresizlik veya umutsuzluk duyguları, depresyonun yaygın belirtileridir.

Bazı insanlar depresyondan “kurtulabileceğinize” inanırken, nadiren ortaya çıkarlar.

Depresyon, insanların bir şeylere ilgisini kaybettiği, yorgunluk çektiği ve sıklıkla duygularını yönetmekte zorlandığı yaygın bir akıl sağlığı bozukluğudur.

Psikologlar ve psikiyatristler, olumsuz düşünce süreçlerine yardımcı olmanın yanı sıra, genellikle daha iyi hissetmenin ilk adımı olan depresyonun kaynağını bulmanıza yardımcı olabilir.

Fobiler

Yükseklikten ve örümceklerden korkmak yaygın fobilerdir, ancak bazı olağandışı ve temelsiz korkular hayatınızda önemli sorunlar yaratabilir. Örneğin sitofobi (yeme korkusu) ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Deneyimli bir psikolog ve psikiyatrist korkularınızın üstesinden gelmeye başlamanıza yardımcı olabilir, böylece polifobi (birçok şeyden korkma) veya fobofobi (korku korkusu) olmadan yaşayabilirsiniz.

 

Aile ve ilişki sorunları

İster aile, ister kişisel veya işle ilgili olsun, ilişkilerin iniş ve çıkışları vardır. İlişkiler hayattaki en iyi şeylerden bazıları olabilirken, aynı zamanda bir stres ve sorun kaynağı da olabilirler. 

Bir psikologla bireysel olarak veya grup ortamında çalışmak, en güçlü ilişkilerde bile oluşabilecek kırışıklıkları gidermeye yardımcı olabilir. Örneğin çocuk ve aile terapisi, çift terapisi ve evlilik terapisi ya da boşanma terapisi gibi hizmetler ile sorunların üstesinden daha kısa sürede gelmenize yardımcı olurlar.

 

Sağlıksız alışkanlıklar ve bağımlılıklar

Sigara içmek, içmek ve uyuşturucu kullanımı gibi bazı sağlıksız alışkanlıklar genellikle daha büyük temel sorunlardan kaçmak veya kendi kendine ilaç vermek için kullanılır.

Psikoloğunuz bu sorunları çözmenize yardımcı olurken, aynı zamanda sağlığınızın hemen karşılaştığı aşağıdaki gibi sorunların üstesinden gelmenize de yardımcı olabilir:

  • bağımlılıklar
  • yeme bozuklukları
  • stres Yönetimi
  • Uyku problemleri
  • Performans geliştirme

En başarılı insanlardan bazıları hedeflerine önce onları görselleştirerek ulaşırlar.

Sporcular genellikle bedenlerini fiziksel olarak çalıştırdıkları kadar yoğun bir yarışmaya zihinsel olarak da hazırlanırlar. Diğerleri bu tekniği zorlu yaşam durumlarına proaktif olarak hazırlanmak için kullanır.

Bir konuşmayı yapmadan önce prova yapacağınız gibi, psikoloğunuz büyük etkinliklere hazırlanmanıza yardımcı olabilir, böylece ister Olimpiyatlar ister bir iş görüşmesi olsun, en iyi performansınızı sergileyebilirsiniz.

 

 

Yetersiz Sosyal Hayat

Bazen sosyal yaşam eksikliği, anksiyete gibi daha büyük bir sorunun belirtisidir. Diğer zamanlarda kendi başına bir sorun olabilir. Anksiyete bozukluğunun tedavisinde ilk yapılması gereken bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır. İlk başvuruda kapsamlı bir psikiyatrik ve psikolog değerlendirmenin yanı sıra, bu belirtilerin herhangi bir fiziksel hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı değerlendirmelerde bulunulur

Sosyal takviminizin her hafta sonu dolması gerekmese de, düşük sosyal iletişim sağlıksız olabilir. İlişkileriniz psikolojik sağlığınızı büyük ölçüde etkiler.

Elbette önemli olan her zaman ilişkilerin miktarı değildir. Düzinelerce tanıdık sahibi olmak, iki yakın arkadaşa sahip olmak kadar yararlı olmayabilir.

Ancak, birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınız bazı kişilerin olması önemlidir. Yapmazsanız, bir psikolog ile konuşmayı düşünün.

Bir psikolog, terapiler ile bağlantı kurabileceğiniz kişileri bulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca size sosyal yaşamınızı geliştiren veya sosyal yaşamınızın neden yetersiz olduğunu keşfetmenize yardımcı olacak beceriler de öğretebilirler.

Belki de etrafınızı doğru insanlarla çevrelememişsinizdir. Araştırmalar, örneğin, kendine saygısı az olan bireylerin kendilerini aşağılayan arkadaşları seçme eğiliminde olduklarını gösteriyor. Dolayısıyla bir psikolog, hayatınızda nasıl daha sağlıklı insanlar bulacağınızı keşfetmenize yardımcı olabilir.

Zihinsel berraklık

Bir psikolog, tarafsız davranarak zihinsel berraklığınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Çoğu zaman, insanlar, terapide yüksek sesle konuştuklarını duyarak kendi çözümlerini bulurlar.

Sorunlarını açık bir şekilde ortaya çıkarmak, birçok insanın zihinsel netliğini geliştirmesine, konsantre olabilmesine ve daha görev odaklı olmasına yardımcı olur. Psikologlar ve psikiyatristler harika dinleyiciler olmak için eğitilirler.

 

Ruhsal bozukluklar

Ruhsal bozukluklar tedavisi biyopsikososyal bir süreç olduğundan psikiyatristlerin uzmanlık alanına girmektedir.

Bazen birden fazla semptom daha büyük sorunlardan kaynaklanır.

Ruhsal bozukluklar çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Genellikle başka bir şey gibi gizlenirler ve ancak bir akıl sağlığı uzmanının yardımıyla ortaya çıkarılabilirler.

Değişen semptomlara sahip bazı ruhsal bozukluklar şunları içerir:

  • bipolar bozukluk
  • majör depresif bozukluk
  • şizofreni
  • travmatik stres bozukluğu ve sonrası
  • Doğru yardımı bulmak

Bir psikiyatrist, bu konularda size yardımcı olabilir. Zihninizi açık tutmanıza ve karşılaştığınız stres, endişe, fobiler ve diğer sorunları yönetmenize yardımcı olarak, yaşamdan en iyi şekilde yararlanmanıza ve sizi depresyon belirtilerinden ve diğer akıl sağlığı sorunlarından uzak tutmanıza yardımcı olabilir.

İlk adım, uzmanlığına göre bir psikolog ya da psikiyatrist bulmak ve açık, iletişimsel ve başarılı bir ilişki başlatmaktır. Bundan sonra, akıl sağlığınızı en üst düzeye çıkarmak ve daha iyi bir yaşam sürmenize yardımcı olmak için birlikte çalışmakla ilgilidir.

Bunun dışında bir psikolog da hastaların ve hasta yakınlarının sosyal uyum sürecini takip etmek, psikososyal destek vermek ve rehabilitasyon alanında görev alabilir.

Doktorofisi.com        

SON SORULAR